Global home iconMiTek Global Home

Płytki kolczaste

Płytka kolczasta (wielokolcowa, kolczatkowa, gwoździowa, ang. nail plate) jest nowoczesnym elementem łączenia konstrukcji drewnianych. Jest to płyta z blachy stalowej (ocynkowanej lub nierdzewnej) z wytłoczonymi w niej kolcami. Po wciśnięciu jej, za pomocą pras o dużym nacisku (od 18 do 50 ton) w drewniane elementy konstrukcji, powstaje mocne i trwałe połączenie.

Płytki kolczaste w ofercie Mitek Polska

Mitek Industries posiada w Europie 4 zakłady produkcyjne. Z tego względu jak też z uwagi na specyfikę lokalnych rynków oferowane rodzaje łączników różnią się w poszczególnych krajach. Mitek Polska ma w swojej ofercie 4 rodzaje płytek kolczastych:

1. GNA 20 – wykonane ze stali ocynkowanej o grubości 1mm i z kolcem o wysokości 8 mm (produkowane przez Mitek Czechy).

2. T150 – wykonane ze stali ocynkowanej o grubości 1,5mm i z kolcem o wysokości 15mm (produkowane przez Mitek Czech).

3. M14 – wykonane ze stali ocynkowanej o grubości 2mm i wysokości kolca 20mm (produkowane przez Mitek Wlk. Brytania).

4. M16S – wykonane ze stali nierdzewnej o grubości 1,5mm i wysokości kolca 15mm (produkowane przez Mitek Wlk. Brytania).

Płytki kolczaste nie są docinane na wymiar pod konkretne zamówienie lecz w każdym rodzaju jest produkowana kilkadziesiąt rozmiarów. Zobacz - Tabela typoszeregów w ofercie Mitek Polska

Płytki kombi i pozycjonery

Z uwagi na to, że w przypadku dużych wiązarów występuje problem ich transportu na plac budowy, jako jedno z możliwych rozwiązań, Mitek oferuje płytki kolczasto-gwoździowane (tzw. płytki „kombi”) – model „GNT-150 SK”. Jedna połowa takiej płytki jest wprasowywana w zakładzie, druga zaś jest gwoździowana na budowie. W ten sposób można połączyć dwa elementy wiązara.

Płytki kolczaste „kombi” GNT150 S-K

Wiązar attykowy przed wysyłką – górna część ma wprasowane płytki FSP

 

Dla ułatwienia pozycjonowania płytek na prasie, Mitek oferuje plastikowe kształtki tzw. Chevron (lub „Legafix”). Dzięki nim po ustawieniu rogów płytek w pierwszym wiązarze, łączniki we wszystkich kolejnych wiązarach tego samego rodzaju, układa się bardzo szybko i precyzyjnie.

Kształki „chevron” służą pozycjonowaniu płytek na prasie