HISTORIA MITEK

60 lat rozwoju.

Grupa Mitek Industries poprzez lata swojego rozwoju wchłonęła szereg wiodących dostawców z branży płytek kolczastych. Były to takie firmy jak: Hydro-Air, Panel Clip, Gang-Nail, Diamond czy Tee-Lok. W ten sposób zintegrowaliśmy ich idee i dorobek. Firmy Hydro-Air and Gang-Nail były liderami w pionierskim okresie rozwoju technologii. Pierwsza z nich stworzyła rewolucyjne wówczas maszyny: prasę “Mark 8” oraz piłę “Hex-Cut”. Gang-Nail zasłynął zaś z innowacyjnej w tamtych czasach płytki kolczastej oraz piły “International IV”. Te zespoły we wczesnej fazie ery informatyzacji, opracowały zautomatyzowane, komputerowo sterowane piły. Po połączeniu sił obu producentów, już pod znakiem „Mitek” stworzono w 1989 roku piły „Easy Cut”. Późniejsza jej wersja – „Easy-Set 4000” była pierwszą w pełni komputerowo sterowaną piłą MiTek. Zastąpiły ją w roku 1996 piły „Cyber”. Te zaś z kolei poprzedziły powstanie linii “Cyber A/T”, która weszła do produkcji w 2002 roku.

Od czasu wynalezienia płytki kolczastej w połowie lat 50-tych ubiegłego wieku produkuje się prasy do wiązarów. Pierwszą z nich był model „MARK 8”. Ta prasa oparta na idei głowicy prasującej w kształcie litery “C” zawieszonej nad wiązarem i wciskającej płytki w węzły wciąż jest produkowana.

Jednak i ta dziedzina jest stale rozwijana. Jako swoją drugą prasę, Mitek stworzył “Glideaway”. Była ona oparta na koncepcji grupy C-pras przesuwających się nad ułożonym w szablonie wiązarem, mocujących płytki i odsuwających się. Po przejęciu “Diamond” Mitek mógł zaoferować inną metodę prasowania wiązarów. Ta firma specjalizowała się w systemie prasowania z użyciem przesuwającej się bramy z walcem. Te konstrukcje i ich dalsze udoskonalenia pomogły stworzyć prasy „RoofGlider” oraz „RailGlider”.

W roku 2001 “Tee-Lok” dołączył do zespołu MiTek. Ta firma była znana ze swych własnych specyficznych rozwiązań w technologii prasowania. Wówczas MiTek zintegrował swoją prasę “RoofGlider” z prasą “Tee-Tracker” i tak powstała innowacyjna prasa do wiązarów z stołem posiadającymi otwory i szczeliny ułatwiające ułożenie szablonu. Takie rozwiązanie „Tee-Lok” wypuścił na rynek po raz pierwszy w 1995 roku. Po niedawnych przejęciach przez Mitek firm: Production Conveyor Systems, Pacific Automation Ltd. oraz Koskovich, nasze przedsiębiorstwo kontynuuje rozwój nowoczesnych maszyn dla branży płytek kolczastych.

W chwili obecnej Mitek Industries jest grupą przedsiębiorstw z centralą w Chesterfield pod St. Louis w stanie Missouri. Od 2001 roku firma jest częścią holdingu Berkshire Hathaway. Jego założycielem i prezesem jest najbardziej znany inwestor na świecie – Warren Buffet, znany z niezwykłej zdolności inwestowania w przedsiębiorstwa o ogromnych możliwościach rozwojowych.

Mitek Industries Polska Sp. z o.o.
ul. Spółdzielcza 10 | 59-220 Legnica
tel. 76-8628988 e-mail: biuro@mitek.pl