PROGRAM PAMIR

Program do projektowania wiązarów dachowych

Program do projektowania wiązarów dachowych

Projektowanie domów szkieletowych staje się coraz popularniejsze, a do tego celu nieocenione okazują się nowoczesne narzędzia informatyczne. Jednym z takich programów jest Pamir – oprogramowanie dostępne dla konstruktorów budowlanych, które pozwala między innymi na projektowanie wiązarów dachowych Poniżej przedstawiamy szczegółowe informacje dotyczące tego programu.

   

   

  Czym Jest Program Pamir?

  PAMIR jest zaawansowanym programem do projektowania, który pozwala na:

  • Automatyczne wygenerowanie kształtu i rozwiązań konstrukcyjnych dachu, stropu oraz ścian szkieletowych
  • Zaprojektowanie i dokonanie analizy wytrzymałościowej odpowiednich elementów konstrukcyjnych (wiązarów, belek itp.) oraz połączeń
  • Wydruk dokumentacji obliczeniowej oraz eksport rysunków oraz modelu do znanych formatów np. DWG, DXF lub IFC

  Program do projektowania wiązarów dachowych a jego zastosowanie

  Pamir pozwala na podstawie rysunków architektonicznych wprowadzić dowolną geometrię dachu oraz zwymiarowany rzut budynku. Następnym krokiem w projektowaniu dachu jest dobranie odpowiednich rozwiązań konstrukcyjnych i układu wiązarów dachowych. Wysoki stopień automatyzacji procesu tworzenia konstrukcji wiązarowych umożliwia szybkie i dokładne zaprojektowanie poszczególnych fragmentów dachu takich jak np.: naroża dachu kopertowego, kosze, otwory na kominy lub wyłazy, lukarny itp. Istnieje oczywiście możliwość ręcznego doboru geometrii wiązarów oraz wypełnienia nimi przestrzeni pod powierzchnią dachu. Automat segreguje poszczególne elementy tworząc listę z podziałem na spełniane funkcje: wiązary główne, koszowe, krawężnice, belki itp.

  Po tak zdefiniowanym zadaniu użytkownik może przystąpić do analizy poszczególnych wiązarów. Korzystając z paska właściwości można modyfikować wiele parametrów np.:
  rozmiar tarcicy, rozstaw stężeń, obciążenia itp. Ponadto projektant dysponuje belkami z drewna litego, klejonego, słupami i belkami stalowymi oraz wieloma innymi elementami potrzebnymi do stworzenia poprawnej struktury dachu.

  Obciążenia dachu zadane w początkowej fazie projektowania są zbierane z odpowiednich pasm na poszczególne wiązary dachowe i stanowią podstawę do dalszych obliczeń wytrzymałościowych tarcicy oraz wszelkiego rodzaju połączeń. Utworzona zostaje kombinatoryka obciążeń z : ciężarem konstrukcji, śniegiem, wiatrem, obciążeniami użytkowymi, tak aby do dalszej analizy płytek uzyskać wariant najbardziej niekorzystny dla elementów konstrukcji. Oczywiście projektant może obciążyć konstrukcję w dowolny sposób zgodny z faktycznym stanem pracy konstrukcji dodając np. obciążenie punktowe czy obciążenie od paneli fotowoltaicznych.

  Tak zdefiniowany wiązar należy poddać obliczeniom wytrzymałościowym wg zadanych obciążeń. Oparty na zawansowanym modelu statycznym program Pamir przelicza tarcicę zgodnie z obowiązującym pakietem norm Eurokod z załącznikiem polskim (używając przekroje, które użytkownik definiuje w odpowiedniej bibliotece). Po analizie wytrzymałościowej tarcicy program optymalizuje konstrukcję przyjmując odpowiednie przekroje pasa górnego, dolnego oraz krzyżulców. Jednocześnie dostępne są wszelkie wykresy sił wewnętrznych powstałe w prętach wiązara oraz tworzona jest dokumentacja obliczeniowa, która pozwala na weryfikację obliczeń przez projektanta.

  Po obliczeniu i optymalizacji zużycia tarcicy można przystąpić do projektowania połączeń. Program dostosowany jest do obliczeń łączników takich jak płytka kolczasta oraz płytka połówkowa. W zależności od sił przekrojowych Pamir automatycznie dobiera odpowiednie łączniki w węzłąch oraz tworzy dokumentację obliczeniową oraz produkcyjną. Projektant może modyfikować rozmiar i położenie łącznika.

  Zalety programu Pamir

  Program do projektowania wiązarów dachowych Pamir umożliwia wykonanie wielu wydruków wyników obliczeń. Wydruki te mogą być wykonane w różnych językach. Bardzo przydatna jest możliwość eksportu rysunku rzutu oraz wiązarów do formatu DWG, DXF oraz modelu konstrukcji do IFC. Formaty te mogą być również importowane co ułatwia współpracę z biurami projektowymi.

  Projektowanie ścian szkieletowych

  Moduł do projektowania konstrukcji szkieletowych pozwala na zaprojektowanie ścian o dowolnej geometrii. Sprawdzone w praktyce, różne rodzaje połączeń oraz rozwiązania konstrukcyjne nadproży zostały zawarte w module, który automatyczne buduje ściany z podziałem do transportu oraz przekazuje reakcje z wiązarów lub belek na nadproża nad otworami okiennymi lub drzwiowymi.

  Często zadawane pytania

  Czym jest program do projektowania wiązarów dachowych?

  Program do projektowania wiązarów dachowych to specjalistyczne
  oprogramowanie komputerowe, które umożliwia projektowanie i
  planowanie domów z wykorzystaniem konstrukcji szkieletowej.

  Jakie są główne funkcje programu do projektowania domów szkieletowych?

  Główne funkcje programu do projektowania domów szkieletowych
  obejmują tworzenie wirtualnych modeli domów, dobieranie materiałów,
  generowanie planów konstrukcyjnych, analizę wytrzymałościową oraz
  wizualizację projektów.

  Czy korzystanie z programu do projektowania wiązarów dachowych jest trudne?

  Wiele programów do projektowania domów szkieletowych oferuje
  interfejsy użytkownika przyjazne dla osób niezaznajomionych z
  zaawansowanymi technologiami. Jednakże, nauka obsługi programu może
  wymagać pewnego nakładu czasu i wysiłku. Oferujemy szkolenia oraz webinary, podczas których przedstawiamy jak używać oprogramowania.

  Czy istnieją kursy lub szkolenia online dotyczące korzystania z programów do projektowania wiązarów dachowych?

  Tak, istnieją kursy online oraz szkolenia oferujące instruktaż dotyczący
  korzystania z różnych programów do projektowania domów szkieletowych.
  Cyklicznie prowadzimy zapisy na szkolenia oraz webinary.

  Czy programy do projektowania domów szkieletowych mogą być używane przez profesjonalnych architektów?

  Tak, wiele profesjonalnych architektów korzysta z zaawansowanych
  programów do projektowania domów szkieletowych, aby efektywnie
  tworzyć i prezentować swoje projekty klientom.

  Czy istnieją specjalne wymogi sprzętowe dla korzystania z programu do projektowania wiązarów dachowych?

  Wymogi sprzętowe mogą się różnić w zależności od programu. Przed
  zakupem warto sprawdzić minimalne wymagania dotyczące procesora,
  pamięci RAM i karty graficznej dla danej aplikacji.

  Mitek Industries Polska Sp. z o.o.
  ul. Spółdzielcza 10 | 59-220 Legnica
  tel. 76-8628988 e-mail: biuro@mitek.pl